Zkrachovalá strojírenská firma Excon Steel je na prodej ve výběrovém řízení

 

Pražské strojírny Excon Steel, které ovšem mají závod v Hradci Králové, jsou na prodej ve výběrovém řízení, jehož organizaci má na starost brněnská společnost Prokonzulta. Excon Steel se zabývá výrobou speciálních a těžkých ocelových konstrukcí, zařízení pro chemický a petrochemický průmysl i zařízení pro ekologické projekty. Vyrobila například stropní kopuli pro O2 Arénu v Praze, konstrukce podmořského kotvení stožárů větrných turbín či vysokotlaké ohříváky pro jaderné a parní elektrárny a mnohé další konstrukce a zařízení.


Historie této firmy sahá až do roku 1869, kdy byla založena „První česká akciová strojírna“, která je považována za originálního předchůdce. Díky rychlému růstu a vývoji zaměstnávala v roce 1880 kolem 600 zaměstnanců a patřila mezi významný průmyslový podnik. V roce 1921 se stala součástí Škodových závodů, které patřily mezi největší československý strojírenský koncern. Po 2. světové válce byla firma znárodněna a byl změněn i její název. Obrat k lepšímu přineslo až období po listopadu 1989, kdy společnost přešla na formu soukromé akciové společnosti. Novodobý vývoj přinesl rok 2003, kdy byla společnost odkoupenou pražskou firmou Excon, a.s. Od této doby společnost používá název Excon Steel, a.s. V červenci 2014 se společnost dostala do insolvence a v lednu 2015 byl vyhlášen konkurz.  


„Výběrové řízení bude ukončeno 20. března, do této doby můžou zájemci posílat své nabídky. Jediným hodnotícím kritériem je výše nabídnuté ceny. Minimální cena není stanovena, ale každý účastník musí při předložení nabídky složit kauci ve výši 10 milionů Kč. Hodnota podniku byla stanovena znalcem na více jak 195 milionů Kč.,“ uvedl Pavel Mikulenka, PR manažer ze společnosti Prokonzulta, která výběrové řízení organizuje.


Podnik i přes rozhodnutí o úpadku stále provozován, v současné době je zde zaměstnáno 160 zaměstnanců. V případě rychlého převzetí celého závodu není vyloučena obnova obchodních vztahů s významnými zákazníky z doby před insolvencí.


 

Jak uspět a vydražit

Jak uspět a vydražit

1. Registrovat se

2. Uhradit jistotu = vratnou kauci

3. Přihlásit se

Zobrazit správný postup