Dražby nemovitostí na venkově vyjdou kupce na pár desítek tisíc

Ačkoliv ceny nemovitostí stabilně stoupají a koupě vlastního domu či bytu se tak pro řadu rodin stává nemožnou, současný trh s bydlením nabízí i dostupnější alternativy, díky nimž lze ušetřit statisíce. Stále populárnější cestou, jak se nastěhovat „do vlastního“, je nákup nemovitosti ve veřejných dražbách. Vůbec nejvýhodněji v nich lze pořídit byt či dům v odlehlejších lokalitách.

Do nedobrovolných dražeb míří pravidelně stovky domů, bytů a pozemků, jejichž vlastníci nejsou schopni splácet své dluhy a kvůli finančním problémům se ocitnou v insolvenci. Málokdo tuší, že takové nemovitosti lze snadno pořídit za zlomek jejich tržní ceny. „Dražby jsou v současnosti jednou z nejlepších příležitostí, jak získat nemovitost levně, rychle a jednoduše. Za skutečně bezkonkurenční cenu lze pořídit zejména drobnější nemovitosti mimo velká města, o které je mezi kupci nejmenší zájem,“ uvedl Ing. Jaroslav Hradil ze společnosti Prokonzulta, která je jednou z největších dražebních společností v České republice. Ačkoliv je tedy odhadní hodnota nemovitostí nacházejích se v odlehlejších oblastech často poměrně vysoká, nižší zájem dražitelů drží jejich kupní ceny hluboko pod průměrem.

Při první dražbě je vyvolávací cena prodávané nemovitosti stanovena na dvě třetiny ceny odhadní. Pokud se však nepodaří prodat nemovitost napoprvé, její vyvolávací cena klesne na pouhou polovinu odhadované hodnoty. „Byty a rodinné domy na vesnicích či v menších městech se tak draží třeba již od padesáti až sta tisíc, což je při dnešní situaci na trhu s nemovitostmi těžko překonatelná cena. Mnoho lidí navíc bydlení v klidnějších místech preferuje a přímo vyhledává. Pro takové zájemce je veřejná dražba opravdu ideálním řešením,“ upřesnil Hradil s tím, že koupě nemovitosti ve veřejné dražbě je nejen příležitostí, jak se i s nevelkými finančními prostředky nastěhovat do vlastního domu, ale také rozumnou investicí, kterou lze v budoucnu výhodně zúročit. Stejně tak může levná nemovitost na venkově či v nezastavěné oblasti posloužit jako rekreační či letní sídlo.

Nabídka nemovitostí prodávaných ve veřejných dražbách se v posledních letech značně rozšiřuje a z velkého množství domů a bytů lze snadno vybírat přímo na internetových stránkách dražebních firem. Již příští týden například proběhne pod taktovkou společnosti Prokonzulta dražba částečně zrenovovaného rodinného domu v Dobšicích u Znojma se zahradou, jehož vyvolávací cena je 650 tisíc korun. O měsíc později budou mít zájemci možnost vydražit rodinný dům s příslušenstvím a garáží v obci Květná na Svitavsku, a to již za 350 tisíc korun. Tyto i mnohé další nabídky mohou zájemci najít na webu http://www.prokonzulta.cz/drazby/nemovite-veci. Samozřejmostí je pak možnost prohlídky nabízených nemovitostí před jejich dražbou.

Jak uspět a vydražit

Jak uspět a vydražit

1. Registrovat se

2. Uhradit jistotu = vratnou kauci

3. Přihlásit se

Zobrazit správný postup